Telekom Srbija je najprofitabilnija domaća kompanija, zaključak je juče objavljene analize Agencije za privredne registre.
U izveštaju "Sto naj... privrednih društava" za 2022. godinu, navodi se da je srpski Telekom ukupno četvrti po ostvarenoj neto dobiti, posle NIS-a, Ziđin Majning i Ziđin Koper, koji su u stranom vlasništvu.
"Telekom Srbija A.D. Beograd zabeležio je neto dobit od 13,337 miliona dinara, što je za 1,5 odsto više nego u 2021, kada je ova kompanija bila dve pozicije niže na ovoj listi. Obavljanjem osnovne delatnosti kablovskih telekomunikacija ostvarena je za 19,4% veća poslovna dobit u iznosu od 17,919 miliona dinara, što je glavni faktor u ostvarenom pozitivnom neto rezultatu", navodi se u izveštaju APR.
Uz navedeno, Telekom Srbija nalazi se na ubedljivo prvom mestu po uspešnosti kompanija u sektoru informisanje i komunikacije. Ova kompanija ima više nego dvostruko veće prihode od drugoplasiranog, kao i za oko 75 odsto veću dobit.
Daleko iza konkurencije u ovom sektoru nalazi se operater SBB, u vlasništvu Junajted Grupe. Neto dobitak SBB trostruko je manji nego Telekomov, dok su im ostvareni prihodi manji čak četiri puta.
U izveštaju APR navodi se da je Telekom Srbija u 2022. zabeležio odličan rast poslovnih prihoda od 12,2 odsto, dok su poslovni rashodi imali sporiji rast, sa 10,9 odsto.Poslovni prihodi kompanije uglavnom su zasnovani na prihodima od prodaje proizvoda i usluga, sa godišnjim rastom vrednosti od 11,3 odsto. Istovremeno, finansijski prihodi su uvećani za čak 19,2 odsto na godišnjem nivou, navodi APR.
Telekom Srbija ima poslovnu imovinu vrednu 489,700 miliona dinara i za godinu uvećana je čak za petinu vrednosti, a uvećan je i kapital i iznosi 175,124 miliona dinara.
Telekom Srbija ima ukupno 7.980 zaposlenih radnika, odnosno 680 više u odnosu na prethodnu godinu, i sada se nalazi na ukupno petom mestu među kompanijama sa najvećim brojem zaposlenih u Srbiji, navodi APR u najnovijem godišnjem izveštaju.
Poslovni uspesi Telekoma nastavljeni su i ove godine, izjavio je nedavno generalni direktor kompanije Vladimir Lučić.
- Treći poslovni kvartal 2023. bio je odličan, godišnji rezultati će čak biti bolji nego što smo očekivali, a svakako smo očekivali izuzetan rast prihoda. Za poslednjih pet godina samo na nivou Srbije povećali smo prihode za 300 miliona evra, a trend je da ćemo ih povećati i za čitavih 400 miliona. To je ogroman novac. Ljudi će biti prijatno iznenađeni i koliko ćemo imati prihoda i kolika će biti tržišna vrednost Telekoma Srbija u budućnosti - kazao je Vladimir Lučić.Takođe, nastavljen je snažan rast celokupne Telekom Srbija Grupe, u okviru koje su i kompanije koje posluju u inostranstvu, a čiji su prihodi prošle godine bili 1,5 milijardi evra.
Skandalozan rat protiv konkurencije
Nakon kulminacije potpune histerije Junajted Grupe, kada je u četvrtak i petak na njenim medijima emitovano ukupno oko 50 negativnih priloga o Telekomu Srbija, u subotu je kampanja čiji je cilj diskreditacije tržišnog konkurenta nastavljena tako što su N1 i Nova S imali u totalu pet-šest takvih priloga.
Povod su novi medijski zakoni, gde Junajted Grupa i njeni vlasnici svoje poslovne i političke interese pokušavaju da lažno poistovete sa javnim, pritom koristeći medije koje neposredno kontrolišu za skandalozan rat protiv konkurencije na tržištu.
A šta je razlog? U očaju zbog loših poslovnih rezultata kako
operatera SBB tako i cele Junajted Grupe, koju opterećuju finansijske
obaveze od preko 7 milijardi evra i predmet je velikih afera u mnogim
zemljama u kojima posluje, poput Grčke i Severne Makedonije, a
nesposobni za fer tržišnu utakmicu, vlasnici ove grupacije objavili su
opšti rat protiv Telekoma u pokušaju da zaustave njegov rast.